Joomla Gratis Templates by Best Web Host
Szia, Vendég
Felhasználói név: Jelszó: Emlékezz rám
alapanyagok, építési módszerek, egyes hajóépítõk saját projektjei, egyéb hajóépítéssel kapcsolatok témák

Téma: Fa alapanyagok

Javítás/felújítás 10 hónapja 4 hete #3529

Az előző hozzászólásom fotóin látható három fúrt luk, ami biztos furcsa lehet. Azokat egy biztosító társaság fúrta. Mintát vett a rétegelt lemezről.
Azokból két darabot úgy foltoznék be, hogy megmarad körkörösnek, csak kívülről megferdítem az éleket és készítek bele egy-egy illeszkedő rétegelt lemez dugót. Majd belülről ezt is átlapolom körbe egy kicsivel nagyobb 6-os lemezzel. A harmadik furat és a nagy kiszakadás között meg elég vacak a rétegelt lemez, ezért az egybe megy a nagy foltozással, úgyhogy ott 1 méter körüli hosszú lesz a kicserélt rész.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Javítás/felújítás 10 hónapja 4 hete #3528

Sziasztok!

Nagy sokára megérkezett hozzám a hajó, ami miatt regisztráltam a fórumra. Sajnos nem a sajátom a szépség. A fa részét kell teljesen rendbe hoznom. (szétszedés, foltozás, egy-két sérülés javítása, hiányzó fa pótlása az üzemanyag tanknál, teljes külső rész fáig csiszolás, majd lakkozása, belső rész tisztítása, átcsiszolása átfestése.) Életemben az első alkalom lesz, hogy hajót javítok. A kihívás nem kicsi, mert a hajó léket kapott és 8 hónapig, 67 méter mélyre elsüllyedve volt. Ettől függetlenül nem tartok esetleges nehézségektől, de biztos, hogy egy két felétek forduló szakmai kérdésem lesz majd.

A beszakadt fenékrészhez, idő közben már beszerezték nekem az igénylésemnek mondjuk, hogy megfelelő rétegelt lemezt és az epoxi ragasztót. A fenéklemez 10 mm vastag 7 rétegű mahagóni. Ez szakadt át 55 centi hosszan és 12 centi szélesen. Ettől a mérettől némileg hosszabb és szélesebb részt fogok cserélni. A két hosszanti tartófák vastagságának a felezőpontjában fogom ferdített átlapolással befoltozni az új, szintén 10 mm vastag rétegelt lemezzel. Természetesen a két rövid élt is, amit nem fed tartófa, azt is ferdített átlapolással készítem el. Majd belülről a két hosszanti tartófa köz beszabok egy 6 mm vastag 5 rétegű lemezt, ami hosszabb a foltozásnál, tehát átfedéssel ezt még ráragasztom a 10 mm-es fenékre. Én még további fa bordákkal is megerősíteném ezt a fenékrészt, nem is csak a sérült oldalon, hanem szimmetrikusan a másik oldalon is. Ugyanis, állítólag nem ez az első eset, hogy ugyanilyen típusú hajó beszakad ezen a részen. Gondolom a fotókat megnézve érthetővé válik a foltozási tervem leírása, amihez szívesen várom a hozzászólásokat.
DSC02300.jpg

DSC02302.jpg

DSC02301.jpg

DSC02313.jpg

Okume vs nyár 1 éve 5 hónapja #3512

• fuge76
  • fuge76 profilkép
  • TÁVOL
  • Szuper hajóépítő admirális
  • Köszönetek: 30
Probáld meg itt:
Ligneus Faipari Kft.
Cím: 2051 Biatorbágy, Rozália park 6.
Telefon: (+36) 30 / 738 8246
ligneus.hu/

Okume vs nyár 1 éve 5 hónapja #3511

• nzoli73
  • nzoli73 profilkép
  • TÁVOL
  • Hajósinas
Sziasztok

Nekem nem sikerült Okume 4mm-es lemezt felkutatnom. Elárulnátok, hol lehet beszerezni ? Előre is köszi.

Udv: NZ

Okume vs nyár 1 éve 6 hónapja #3510

• Zsana
  • Zsana profilkép
  • TÁVOL
  • Hajósinas
Köszönöm a választ!
Megrendeltem az okumét, mivel vízálló minőségben nem találtam könnyebb alapanyagot ennél.
Sajnos 1-2 hét, mire megjön, raktáron nincs ilyen az országban, de gondolom ez csak nekem, újoncnak okozott meglepetést :D
Tűkön ülök :silly:

Okume vs nyár 1 éve 6 hónapja #3509

• fuge76
  • fuge76 profilkép
  • TÁVOL
  • Szuper hajóépítő admirális
  • Köszönetek: 30
Szia Zsana, üdv a fórumon!

A nyár lemezzel nincs sok tapasztalatom, de a hajóépítésnél fontos szempont szokott lenni, hogy az építőanyagnak szánt rétegelt lemez rétegeinek ragasztása vízálló legyen. Általában az okume lemez megfelel ennek a követelménynek és ezt a tulajdonságot az ára is tükrözi.
Persze lehet hajót építeni másfajta (nem vízálló ragasztású) rétegelt lemezből is, de ilyenkor fennál annak a veszélye, hogy ha a laminált felület megsérül és a víz beszivárog a lemezek közé akkor a rétegek elválhatnak egymástól és így csökken a hajótest szilárdsága.

Okume vs nyár 1 éve 6 hónapja #3508

• Zsana
  • Zsana profilkép
  • TÁVOL
  • Hajósinas
Sziasztok!
Teljesen új vagyok, az első kajakom építésére készülök (Barnabás 15').
Azt olvastam, hogy az okume előnye, hogy nemcsak szép, de könnyű is. Ez nálam fontos szempont, mivel többnyire egyedül fogom mozgatni a hajót és hát nem vagyok egy hegyomlás alkat...
Viszont ahogy keresgélem az alapanyagokat, azt találtam, hogy az okume sűrűsége 450kg/m3, a nyár pedig 380kg/m3.
Árban is kb fele, mint az okume, de nem ez az elsődleges szempont, eleve az okume árával kalkuláltam, hanem a lehető legkisebb súly.
Mik a tapasztalatok a nyárral kapcsolatban? Köszönöm, ha segítetek a döntésben!

Hajó héjazat 1 éve 8 hónapja #3503

Szia!
Köszi a választ. Értem, akkor csak arról van szó, hogy a fotókon amiket néztem, nem venni észre a toldást. Élőben látható. Gondolom a neves nagy hajógyártó cégek, ahol van nagy anyagválaszték, ügyelnek arra, hogy színében, rajzolatában hasonló lapot toldjanak egymáshoz.

Hajó héjazat 1 éve 8 hónapja #3502

• mezix
  • mezix profilkép
  • TÁVOL
  • Hajóépítő főkonzul
  • Köszönetek: 71
Szia! Üdv a fórumon.
A ferde átlapolást szokták alkalmazni, a megmarad réseket pedig azonos fából visszamaradt porral kevert epoxival kitöltik.
Mellékletek:
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: csomótaszigáló

Hajó héjazat 1 éve 8 hónapja #3501

Sziasztok !
Előszőr is köszönöm az adminnak a regisztrálásom gyors kezelését.
Regisztrálásom elött, ameddig tudtam (12. oldalig) visszaolvastam a fa alapanyagok témát.
Egyenlőre elsőnek egy kérdéssel fordulnék hozzátok. Hajók, Yachtok mahagóni héjazatával kapcsolatosan szeretnék informálódni.
6 méter feletti hosszúságokról van szó. Ezek héjazata mahagóni rétegelt lemezből készül és hossztoldást alkalmaznak? Nézegettem fotókat, de azon nem venni észre a toldást.
Oldalmegjelenítési idő: 0.088 másodperc