Joomla Gratis Templates by Best Web Host
Szia, Vendég
Felhasználói név: Jelszó: Emlékezz rám
alapanyagok, építési módszerek, egyes hajóépítõk saját projektjei, egyéb hajóépítéssel kapcsolatok témák
  • Oldal:
  • 1
  • 2

Téma: Poliészter vs. Epoxi rendszer

Poliészter vs. Epoxi rendszer 1 hónapja 6 napja #3165

• Epeter
  • Epeter profilkép
  • TÁVOL
  • Hajóépítő
  • Köszönetek: 4
Na máris referálok a saját bejegyzésemre. VIKOPOL festék felejtős. Nem elég kemény. Könnyen karcolódik.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Poliészter vs. Epoxi rendszer 1 hónapja 2 hete #3153

• Epeter
  • Epeter profilkép
  • TÁVOL
  • Hajóépítő
Most így állok:

IMG_5253_800.jpg

IMG_5254_800.jpg

Poliészter vs. Epoxi rendszer 1 hónapja 2 hete #3152

• Epeter
  • Epeter profilkép
  • TÁVOL
  • Hajóépítő
Hátha most sikerül.
Szóval épp benne vagyok én is a festésben és én a Budalakk anyagaival dolgoztam (egyelőre csak a külsején)
www.budalakkinnova.hu/hun/termekek/
Alapozó: EPODUR HS korróziógátló töltőalapozó.
Két komponensű, világosszürke, gyorsan köt, de a teljes átkeményedésre 24 órát érdemes várni. A mennyiség 1kg + 2d l edző (+ kb 1-1,5 dl hígító hogy jól terüljön). Én két adaggal vettem, ami három réteghez volt elég (a festendő felület kb 10-11 nm)
Festék: VIKOPOL festék
Ez nem biztos, hogy a legjobb választás volt, bár a teljes átkeményedés után, már jónak tűnik (3-4 nap). Ez egy egykomponensű anyag, selyemfényű, és RAL színkód alapján tudnak keverni. Itt is higítottam egy kicsit, (ami kicsit sok lett), de a két liter itt is elég volt három rétegre (ráadásul a 2. 3. réteget ecsettel kentem, ami lényegesen vastagabb a hengeres festésnél). Ami miatt nem kényelmes, mert baromi gyorsan szárad. Én 30 fokban csináltam, és kb 5 perc alatt elkezdett ragadni és szálakat húzni a henger (mint a vattacukor készítő) és 10 perc múlva már meg lehetett fogni, ezért is tértem át az ecsetre. Ráadásul csak a felülete szárad meg, mert a teljes átkeményedés 3-4 nap.
Ami még van (és most már inkább ezt venném) az a REZAKRIL 2K zománc. Ez kicsit drágább, 2 komponenses, szintén keverik RAL kód alapján, illetve van színtelen lakk is (nekem ez lesz belül).
Amúgy ha felhívod a céget telefonon, akkor elég segítőkészek.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: lnt

Poliészter vs. Epoxi rendszer 1 hónapja 2 hete #3151

• Epeter
  • Epeter profilkép
  • TÁVOL
  • Hajóépítő
Szia!
Az előbb részletesen leírtam mindent, majd eltűnt a világhálón (valaki most biztosan csodálkozik egy kicsit). Most megpróbálom újra.

Poliészter vs. Epoxi rendszer 1 hónapja 2 hete #3150

• lnt
  • lnt profilkép
  • TÁVOL
  • Hajósinas
Epoxival laminnált rétegelt lemezből készült kis vitorlásra, milyen alapozót, és festéket javasoltok??? :sali

Poliészter vs. Epoxi rendszer 8 hónapja 6 napja #2991

• Karesz76
  • Karesz76 profilkép
  • TÁVOL
  • Hajósinas
Ahogy leírtad, nekem elég bonyolultnak tűnik.
Sokkal egyszerűbb, ha összeragasztod, simán kifaragod, aztán laminálod.

Beírod, a keresőbe hogy foam kayak és egy csomó igen szép munkát találhatsz, és persze még több gagyi munkát is.

EPS felejtős, mert nyitott cellás. Ha egyszer bejut a víz, olyan lesz mint a szivacs. Elsüllyedni nem fog, de +20-30kg víz a csónakba nem jó.
AZ XPS, vagy a PUR az megfelelő, az XPS erősebb, de azt csak epoxival lehet laminálni.
Ja és azért a habnak is van súlya, nem is kevés, ezért ahol lehet üregesre kell csinálni.

gallery.hotwirefoamfactory.com/industrial/ind_davel_b/

Poliészter vs. Epoxi rendszer 8 hónapja 6 napja #2990

• Karesz76
  • Karesz76 profilkép
  • TÁVOL
  • Hajósinas
A Poliuretán táblát én is néztem. Nagyon jó mert szinte mindennek ellenáll.
Egyébként a legtöbb hőszigetelési boltban kapható, igaz a legtöbb kasírozva van.
Az egyetlen gondom vele, hogy sokkal gyengébb mint az XPS.

A nyomószilárdsága a PUR táblának 80-120 között van. (a 120 as már mondhatni lépésálló, de azért ugrálni nem ajánlott rajta)
Míg az XPS nek 300-600 Nm/nm2 (a 600-as már egy autót is elbír)
hajlítószilárdsági mutató csak az XPS nél volt megadva, de szerintem abban is hasonló a különbség.

A különbség akkor igazán szembetűnő amikor nagyon vékonyra vágod, az XPS már 3mm vastagságban is egész jó tartást ad.
(pont ma szeleteltem el egy darabot, hogy lássam mi a minimum vastagság, 2mm már határeset, de olyan vékonyat vágni is nehéz.)
Ugyanez a PUR lapnál nem mondható el, ott szerintem az 1cm sem elég erős.

Poliészter vs. Epoxi rendszer 8 hónapja 1 hete #2989

• vakrepulo
  • vakrepulo profilkép
  • TÁVOL
  • Hajósinas
nekem még játszásiból az jutott eszembe, hogy vesz az ember két tábla eps-t
abból kifarag egy felfordítot csónak testet
, rá 1 réteg fólia, arra 100-300 as üvegszövet gyantával, arra 2-3 cm valamilyen fújt zártcellás hab, ami elég kemény, simára csiszolás, 1 réteg, mondjuk 80-as szövet, gyanta, megint 2-3 cm hab, csiszolás kivülről is 100-300 szövet gyanta

, azt hiszem ezt meg is fogom kicsiben csinálni egy régi rossz lavorköré, kíváncsi bvagyok, mennyire lesz:
1) nehéz
2) nyomás álló
3) miegymás

Poliészter vs. Epoxi rendszer 8 hónapja 1 hete #2984

• Kulcsi
  • Kulcsi profilkép
  • TÁVOL
  • Fedélzetmester
  • Man & Machine, Power Xtreme
  • Köszönetek: 1
Pont a "fa" kihagyása miatt kutattam hónapokig, de igazán praktikus és egyszerű megoldást sajnos nem találtam. Az XPS-es technika működőképes, de felesleges. Én poliuretán habtáblát használtam, erre mehet a poliészter rá direktbe. Olyan 3000Ft körül lehetett kapni m2-ét a 20mm-es vastagságúnak. Most nem tudom kinél lehet venni ilyet a legolcsóbban. A belinkelt videód csalóka. Az az "1" réteg 300-as paplan inkább minimum 2x300 vízszintesen és számold azt is, hogy zártszelvény, tehát dobozos a szerkezet. A két függőleges rövid oldala teszi ilyen merevvé.

www.google.hu/search?q=z%C3%A1rtcell%C3%...IYw&biw=1680&bih=913
Utolsó szerkesztés: 8 hónapja 1 hete Írta: Kulcsi.

Poliészter vs. Epoxi rendszer 8 hónapja 1 hete #2983

• Karesz76
  • Karesz76 profilkép
  • TÁVOL
  • Hajósinas
Közben ma jött egy levél egy másik cégtől, ahol felhívták a figyelmemet, hogy a számítás nem helyes, mert az üvegpaplan ára Kg ban van megadva.
No igy már, egyértelmű, hogy árban a poliészter rendszer nyeri a versenyt.

poliészter rendszer:
2x300g paplan= 1.050Ft,
1x300g roving= 1.200Ft,
1.5kg gyanta= 1.500 Ft
Összesen: 2.020Ft (2.2kg)

0.6kg gél = 1.200 Ft

total: 3220 Ft/nm2

Persze aki fából építi a hajóját annak az epoxi egyértelműen jobb rendszer, és valószínű a fa eleve kellő merevséget biztosít, igy talán nem olyan drága. Persze ez epoxi mindenféleképpen jobb, kivéve az árát tekintve :)

Én azért agyalok ennyit ezen, mert ha lehet szeretném kihagyni a fát a csónakból, lehet hülyeség de én bizalmatlan vagyok, főleg akkor ha egy pici sérülés keletkezik, ahol a fa nedvességet kaphat, főleg ha ez olyan helyen következik be ahol az ember későn veszi észre.
Én egyenlőre lépésálló 0,5 1cm-re vágott XPS lemezen agyalok, ezt elvileg ugyanúgy ki tudom szabni mint a fát, árban olcsóbb, és mivel zárt cellás a víz sem tud bejutni. A megmunkálhatósága nagyon jó, ha elrontom, mert mondjuk 1-2 cm rel rövidebbre szabtam, akkor egy pici purhabbal javítható.
Persze ez a megoldás tovább bonyolítja a költségkalkulátoromat, mivel XPS habra sima poliésztergyantát nem tudok használni, csak drágább direkt habokhoz kifejlesztett gyantát.
Persze szerintem ezzel is lehet trükközni, mégpedig úgy hogy csak az első 150g os paplant viszi fel az ember ilyen drágább gyantával. Száradás után, elvileg már a sima olcsó lamináló gyanta is megfelel.

Itt egy videó, kb 2cm vastag hab, ráadásul szerintem ez inkább valami csomagoláshoz használt gyengébb EPS lehet, 1 réteg kb: 300g os paplan, és lazán elbírja a 70kg körüli gyereket.
  • Oldal:
  • 1
  • 2
Oldalmegjelenítési idő: 0.405 másodperc